DEFTER BEYAN” SİSTEMİNDEN TUTULACAK SERBEST MESLEK KAZANÇ DEFTERİ İÇİN BAŞVURU YOL HARİTASI

 

“DEFTER BEYAN” SİSTEMİNDEN TUTULACAK SERBEST MESLEK KAZANÇ DEFTERİ İÇİN BAŞVURU YOL HARİTASI

 

Değerli üyemiz

 

Bilindiği üzere 01/01/2018 tarihinden itibaren Serbest Meslek Kazanç Defteri kağıt ortamında tutulmayacaktır. “DEFTER BEYAN” yöntemi ile GİB internet sisteminden tutulacaktır. Konu ile ilgili VUK 486 seri nolu VUK genel tebliği ile usul ve esasları açıklanmıştır.

 

Gelir vergisi mükellefi olan meslek mensuplarımız kendileri için ve Serbest meslek erbabı müşterileri için aşağıda belirttiğimiz esaslara göre 31/12/2017 tarihine kadar başvuru yapılması gerekir.

 

Ancak; Uygulamanın yeni başlaması nedeni ile 2018 yılı için son başvuru tarihi 31/01/2018 olarak belirlenmiştir. (Bkz. VUK 486 Gn.Tb. Geçici Madde-1)

 

Sisteme başvuru için aşağıdaki işlemlerin yapılması gerekir.

 

1- Sistemi kullanmak için https://www.defterbeyan.gov.tr/ adresi kullanılacaktır.

 

2- Açılan sayfadaki “BAŞVURU YAPINIZ “ butonuna basınız.

 

3- Kullanıcı kodunuz ve şifrenizi giriniz .(Kendinizin ve müşterilerinizin beyanname ve bildirimlerini gönderdiğiniz kullanıcı kodu ve şifresi)

 

 4- Açılan pencereden “Kendim için başvuru yapacağım veya müşteriniz için ise; “Mükellefim için başvuru yapacağım” butonuna basınız.

 

5- Defter-Beyan Sistemi Başvuru Dilekçesi ekranındaki bilgilere ekleyeceğiniz bilgi varsa ekleyiniz. Damga vergisi sürekli mükellefi olanlar Damga vergisi defterini işaretlemeleri gerekir. “Defter-Beyan Sistemi kullanım koşullarını okudum, kabul ediyorum.” Kutucuğunu işaretleyiniz. Ön izleme butonuna basınız. Dilerseniz dilekçenin çıktısını kağıt ortamımda alabilirsiniz.

 

 6- BAŞVURU butonuna basarak işlemi tamamlayınız. Konu ile ilgili olarak https://www.defterbeyan.gov.tr/ adresindeki kılavuz ve diğer bilgileri inceleyiniz.

 

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 

İbrahim ŞAHİN

Başkan