SMMMO'dan 'hakediş' uyarısı

 

 

 

SMMMO'dan 'hakediş' uyarısı

Van Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Bölge Odası (SMMMO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Şahin, Van'ın büyükşehir olmasından sonra şirketlerin ve firmaların kamu kurumlarından hak edişlerini zamanında alamadığını ve bunun da ciddi ekonomik sıkıntılara neden olduğunu söyledi

Van Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Bölge Odası (SMMMO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Şahin, Van'ın büyükşehir olmasından sonra şirketlerin ve firmaların kamu kurumlarından hak edişlerini zamanında alamadığını ve bunun da ciddi ekonomik sıkıntılara neden olduğunu söyledi.

 

 

 

Valilik ve Belediyeler gibi kamu kurumlarının kendilerini gözden geçirmesi gerektiğini belirten Van Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Bölge Odası (SMMMO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Şahin, kamu kurumlarının şirketlere ve firmalara hak edişlerini zamanında vermesi gerektiğini kaydetti. 2011 depreminden sonra Van'ın ekonomisinin bir türlü toparlanamadığından söz eden Şahin, bunun üstüne bürokratik engellerin de eklendiğini ifade etti.

'ŞİRKETLER VE FİRMALAR ZOR DURUMDA'
Depremden sonra esnafların yanı sıra şirketlerin ve firmaların da büyük sorunlar yaşadığını ifade eden Şahin, kamu kurumlarının özellikle Valilik ve belediyelerin şirketlere ve firmalara hak edişlerini zamanında vermediğini ifade etti.
Van'ın en büyük geçim kaynağının inşaat sektörü olduğunu belirten Şahin şunları söyledi:
"Van'da birçok firma ve şirket kamu kurumlarından ihale alıyor. Oda olarak esnafların ve tüccarların defterlerini tuttuğumuz için son bir yıldır bu şirket ve firmaların çok büyük sıkıntılar yaşadıklarını görüyoruz. Kamu kurumlarından ücretlerini alamıyorlar.
Özellikle büyükşehir olmamız ile birlikte bu sıkıntılar baş verdi. Şirketler Valilik ve belediye gibi kamu kurumlarından hak edişlerini alamıyorlar.
Bu şirketler kendileri ile birlikte birçok sektörü de etkiliyorlar. Bazı şirketler ve firmalar 70 gündür hak edişlerini alamadıklarını bize ilettiler. Şirketler ve firmalar yapmış olduğu hizmetin karşılığını alamıyorlar.
Bu şirketler ve firmalar zamanında hak edişlerini almadıklarında ise çeklerini ya da bankaya olan borçlarını zamanında ödeyemiyorlar.
Hatta bankalardan tekrar para çekiyorlar ve faizle vermek zorunda kalıyorlar. Bu nedenle kamu kurumlarından biran önce bu sıkıntıların çözülmesini talep ediyoruz."

'KURUMLAR KENDİLERİNİ GÖZDEN GEÇİRMELİDİR'
Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü; "Şirketler ve firmalar 70 gündür hak edişlerini bekliyorlar. Kamu kurumları ise bu konuya duyarsız. Büyükşehir olmamız nedeniyle Valilik izleme koordinasyon merkezi hala kurulmadı. 70 gündür şirketler hak edişlerini bekliyor. Bunlar ciddi sıkıntıdır.
Van'daki ekonomik krizin üstüne bir de bürokratik kriz eklendi. Bürokratik sıkıntıların aşılması gerekir. Van Ticaret ve Sanayi Odası da bu konuda girişimlerde bulunmalıdır. Zor durumdaki esnafımızın, şirketlerimizin birçoğu Van TSO'nun da üyesidir. Deprem sonrası firmalar ve şirketler bir türlü ekonomik krizden kurtulamadı. Bürokratik engeller ekonomik krizi derinleştirmiştir. Kamu kurumları bu konuda işlerini hızlandırmalıdırlar. Valilik ve belediyeler ile diğer bütün kurumlar kendilerini gözden geçirmelidir. Hak edişlerin biran önce verilmesi gerekir. Bu paralar verildikten sonra geri dönüşüme de katkıda bulunacağına inanıyorum